Jak czerpać przyjemność z ćwiczeń?

Jaką rolę gra w Twoim życiu aktywność fizyczna? Czy masz wyrzuty sumienia kiedy nie ćwiczysz?

(Na końcu chcę podarować Ci prezent – to karta pracy która może pomóc Ci zmienić nastawienie do ćwiczeń❤️ )

Jestem ostatnio na etapie testowania różnych form aktywności fizycznej. Po raz pierwszy od dawna testuję je nie pod kątem intensywności czy ilości spalonych kalorii. Sprawdzam jak się czuję podczas ich wykonywania.

Moja historia kompulsywnego trenowania (zmuszania się do ćwiczeń) zaczęła się kilka lat temu, kiedy postanowiłam zmienić mój wygląd. Przefarbowałam włosy na blond, wydrukowałam zdjęcia super fit dziewczyn. Subskrubowałam mnóstwo kanałów fitnesowych na YouTubie i rozpisałam grafik ćwiczeń. Byłam gotowa na metamorfozę mojego ciała i obiecałam sobie trzymać się planu treningowego bez względu na porę dnia czy poziom zmęczenia.

Uzależniłam swoje poczucie wartości od tego czy udało mi się danego dnia potrenować ponieważ bardzo zależało mi na osiągnięciu wymarzonego wyglądu. Ćwiczenia stały się dla mnie wyznacznikiem mojego poczucia zadbania o siebie. Kiedy to piszę, widzę paradoks tego zdania, ponieważ czasem było to zupełną odwrotnością zadbania o swoje potrzeby. Jeśli nie ćwiczyłam, myślałam o sobie, że jestem leniwa i czułam się ze sobą źle. Nic dziwnego, zewsząd płynące sygnały komunikują nam, że ruch jest rzeczą pożądaną. Osoba leżąca na kanapie przed telewizorem stereotypowo postrzegana jest jako mniej zdrowa niż osoba, która z kanapy wstała.

Photo by Neemias Seara on Pexels.com

Długo wobec mojego ciała miałam jedynie listę oczekiwań, pretensji i ewentualnych pochwał. Nie zważałam na poziom zmęczenia czy przyjemności, nie chciałam w ogóle ich czuć.

Usłyszałam ostatnio: Do things with your body, not to your body. Rób ze swoim ciałem, nie swojemu ciału.

Ciało to nie jest maszyna, to część nas. Codziennie zachodzi w nas wiele procesów utrzymujących nas przy życiu, chociażby bicie naszego serca. Kiedy jesteśmy za długo na słońcu, nasza skóra może się zaczerwienić i zacząć nas piec nie dlatego, że nas nie lubi. Ciało wysyła nam sygnał: zaopiekuj się mną, uważaj, spalisz się!

Kiedy nie chce nam się ćwiczyć, nie wyrzucajmy sobie, że jesteśmy leniwe. Zauważ ile rzeczy dzisiaj zrobiłaś, które świadczą przeciwnie, że wcale nie jesteś leniwa. Jeśli nie masz ochoty na trening, na pewno jest ku temu jakiś powód, którego zwyczajnie nie jesteś jeszcze świadoma. Być może Twoje ciało potrzebuje wyciszenia i odpoczynku.

Uczę się ufać mojemu ciału, że chce dla mnie najlepiej. Uczę się słuchać potrzeb ciała i zauważam, że wtedy rzeczywiście czuję się najlepiej! Nie jest to proste i czasami wracam do starych mechanizmów.

Nie chcę postrzegać ćwiczeń jako przykrą powinność, nie chcę się do nich zmuszać tylko po to, żeby osiągnąć cele sylwetkowe. Na samą myśl o wychodzeniu z fit zegarkiem konkretnej ilości kroków czuję napięcie w ciele. Oczywiście pomiary kroków czy szybkości to tylko narzędzia, tak samo jak wagi kuchenne i łazienkowe, odliczające skrupulatnie gramy i kilogramy. To liczby, parametry, dane, których celem jest… no właśnie, czemu służą te wszystkie pomiary???

Czy Ty słuchasz potrzeb swojego ciała?

O tym jak każda z nas może znaleźć formę aktywności w zgodzie ze sobą opowiedziała pięknie Sylwia Maksym w 003 odcinku podcastu.

Sylwia Maksym jest dyplomowanym dietetykiem klinicznym i dietetykiem sportowym, obecnie współpracuje z Kadrą Reprezentacji Polski Kobiet w piłce nożnej.  Sylwia inspiruje mnie swoim nastawieniem do życia, wiedzą i piękną energią którą dzieli się ze światem.

W odcinku dowiesz się:

💪 Jak nie zmuszać się do ćwiczeń i wyzbyć się poczucia winy z niewykonanego treningu

💪 Dlaczego warto odpuścić gonitwę za byciem najlepszym

💪 Jak przestać odhaczać plan dnia, i cieszyć się drogą do celu

💪 O ortoreksji w odżywianiu i zasadzie 80/20

💪 Czy warto jeść intuicyjnie, i czy jest to możliwe nawet jeśli miało się wcześniej złą relację z jedzeniem

O swojej Filozofii Życia Sylwia pisze tak:

„Jest miłość (RADEK), jest uwielbienie (ROWER), jest szaleństwo (gdy razem) – to moja filozofia życia 🙂 Do tego książki i rozwój. Zadowolenie z miejsca, w którym jestem i dążenie do tego, które będzie niezbędne gdy nastąpią nieuniknione zmiany.”

Sylwia (gościni odcinka) i Radek

Zapraszam do odsłuchania! Odcinek znajdziesz klikając tutaj.

Jeśli chcesz wyznaczyć własne cele treningowe i czerpać radość z ich osiągania, darmowy PDF do wypełnienia czeka na Ciebie tutaj:

Karta Pracy – kliknij i wypełnij 🙂
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: