Strachu, przytulam Cię!

Czy Ty również boisz się wystąpień publicznych? Badania pokazują, że stanąć przed publicznością boimy się bardziej niż śmierci!

Bez względu na to, czy strach odczuwasz na myśl o wystąpieniach, życiowej porażce, czy na widok pająka, mówi się, że strach to negatywna emocja. Najlepiej ją w sobie ‚zwalczyć’, ponieważ strach to oznaka słabości. W wyszukiwarkę wpisujemy: Jak uporać się ze strachem?

Sama bardzo długo tak myślałam. Kiedy odczuwałam strach, próbowałam jak najszybciej z tego stanu wyjść. A jeśli nie potrafiłam, czułam się z tego powodu podwójnie beznadziejnie.

Ostatnio dochodzę do wniosku, że strach jest po to, żeby nas o czymś poinformować.

Dla przykładu: jest późna noc a ja zamiast spać, od godziny scrolluję bez sensu social media na telefonie i czuję się z tego powodu podwójnie źle. Po pierwsze, mam do siebie pretensje, bo rzeczywiście lepiej dla mnie gdybym dawno spała. Po drugie, mam pretensje do swojego wewnętrznego krytyka, że ma do mnie pretensje. Brzmi znajomo?

Mam ochotę wewnętrznego krytyka zagłuszyć w takich momentach. Nie chcę się czuć przez niego źle!

Co jeśli moim wewnętrznym krytykiem kieruje… strach? Tak naprawdę ta część mnie chce dla mnie dobrze, martwi się, że jutro będę niewyspana. Wewnętrzny krytyk chce dla mnie dobrze, jednak sposób w jaki to komunikuje jest czasem… niezbyt wspierający.

Od kiedy strach (którego nazywam wewnętrznym krytykiem) traktuję jako część mnie, która ma dobre intencje, zamiast go zwalczać, staram się go zrozumieć.

W 022 odcinku podcastu psycholożka i coach Kamila Kozioł opowiada o krokach zaprzyjaźnienia się z naszym strachem. Na podstawie naszej rozmowy stworzyłam kartę pracy, dzięki której możesz przyjrzeć się swojemu własnemu strachowi:

Kamila opowiada, że strach u jej klientek objawia się w przeróżnych formach, na przykład jako Mała Mi (z muminków) albo jako agent specjalny z MI5, który wszystko próbuje kontrolować. Kiedy pozwolimy naszemu strachowi nabrać realną formę, możemy przejść do następnego kroku. Zastanówmy się – jak możemu mu pomóc?

Dla mnie samej ciekawie było mój strach zwizualizować. Oto jak wygląda:

Czego mój strach potrzebuje? Na początek, przytulenia. Ta część mnie ma bardzo wygórowane oczekiwania względem mnie/nas/siebie i bardzo cierpi z tego powodu. Czuje się niezrozumiana. Być może sama siebie nie rozumie, dlaczego tak gwałtownie reaguje na różne rzeczy i bywa wyjątkowo krytyczna. Ocenia surowo wszystkich na około ponieważ jest najbardziej surowym krytykiem przede wszystkim względem siebie.

Próbując ją w sobie zwalczyć, raczej nie minimalizuję strachu. W końcu strach to część mnie więc de facto walczę sama ze sobą.

Zamiast skupiać się na przyczynach, akceptuję na ten moment, że strach z jakiegoś powodu we mnie jest. Jak mogę mu/sobie pomóc? Być może odpowiedzią jest właśnie zaprzyjaźnienie się z nim 🙂

Pozostawię Was z cytatem Kamili z 022 odcinka podcastu, dzięki któremu zdałam sobie sprawę, że żadnej emocji nie warto ani zagłuszać, ani wyolbrzymiać:

022 odcinek podcastu usłyszysz tutaj, jest też wersja do czytania o tutaj.

Przed czym chce Cię uchronić Twój strach?

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: